Regeringen Lars Løkke Rasmussen III

Regering:
Venstre (V), Liberal Alliance (I) og Konservative (C)

Hvornår:
28.11.2016 -

Ændringer:
07.08.2017
02.05.2018
21.06.2018

Hvem:

Lars Løkke Rasmussen (V), Statsminister
Anders Samuelsen (I), Udenrigsminister
Søren Pape Poulsen (C), Justitsminister
Kristian Jensen (V), Finansminister
Claus Hjort Frederiksen (V), Forsvarsminister
Brian Mikkelsen (C), Erhvervsminister (til 21.06.2018)
Simon Emil Ammitzbøll (I), Økonomi- og indenrigsminister
Ulla Tørnæs (V), Minister for udviklingssamarbejde
Troels Lund Poulsen (V), Beskæftigelsesminister
Eva Kjer Hansen (V), Minister for fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde (fra 02.05.2018)
Inger Støjberg (V), Udlændinge- og integrationsminister
Karen Ellemann (V), Minister for ligestilling og minister for nordisk samarbejde (til 07.08.2017)
Karen Ellemann (V), Minister for fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde (fra 07.08.2017 til 02.05.2018))
Søren Pind (V), Uddannelses- og forskningsminister (til 02.05.2018)
Lars Christian Lilleholt (V), Energi-, forsynings- og klimaminister
Ellen Trane Nørby (V), Sundhedsminister
Sophie Løhde (V), Minister for offentlig innovation
Karsten Lauritzen (V), Skatteminister
Esben Lunde Larsen (V), Miljø- og fødevareminister (til 02.05.2018)
Mai Mercado (C), Børne- og socialminister
Merete Riisager (I), Undervisningsminister
Mette Bock (I), Kulturminister og kirkeminister
Ole Birk Olesen (I), Transport-, bygnings- og boligminister
Thyra Frank (I), Ældreminister
Jakob Ellemann-Jensen (V), Miljø- og fødevareminister (fra 02.05.2018)
Tommy Ahlers (V), Uddannelses- og forskningsminister (fra 02.05.2018)
Rasmus Jarlov (C), Erhvervsminister (fra 21.06.2018)

<< Forrige

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik