Regeringen Krag-Juel-Vind-Frijs

Regeringen Krag-Juel-Vind-Frijs

Hvornår:
06.11.1865 – 28.05.1870

Hvem:
C.E. Krag-Juel-Vind-Frijs, Konsejlspræsident, Udenrigsminister
Aleth Hansen, Kultusminister (15.03.1868 – 22.09.1869)
Carl v. Nutzhorn, Justitsminister (fra 10.08.1868)
C. Leuning, Justitsminister (til 21.07.1867)
C.A. Fonnesbech, Finansminister, Kultusminister (a.i. 06.03.1868 – 15.03.1968)
Otto Fr. Suenson, Marineminister (01.11.1867 – 22.09.1869)
Wolfgang Haffner, Indenrigsminister (fra 22.09.1869)
Hans Herman Grove, Marineminister (til 17.08.1866)
J.B.S. Estrup, Indenrigsminister (til 22.09.1869), Marineminister (a.i. 17.08.1866 – 17.09.1866)
P.C. Kierkegaard, Kultusminister (04.09.1867 – 06.03.1868)
E. Emil Rosenørn, Kultusminister (fra 22.09.1869)
Theodor Rosenørn-Teilmann, Justitsminister (21.07.1867 – 10.08.1868)
J.W. Neergaard, Krigsminister (til 29.09.1866)
C. van Dockum, Marineminister (17.09.1866 – 01.11.1867)
Waldemar Raasløff, Krigsminister (29.09.1866 – 19.04.1870), Marineminister (22.09.1869 – 19.04.1870)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik