Regeringen Hall II

Regeringen Hall II

Hvornår:
24.02.1860 – 31.12.1863

Hvem:
C.C. Hall, Konsejlspræsident, Udenrigsminister, Minister for Holsten og Lauenborg (fra 30.03.1861)
C.E. Fenger, Finansminister
Orla Lehmann, Indenrigsminister (fra 15.09.1861)
Harald Raasløff, Minister for Holsten og Lauenborg (til 30.03.1861)
Steen Bille, Marineminister
D.G. Monrad, Kultusminister, Indenrigsminister (til 15.09.1861)
Hans Nicolai Thestrup, Krigsminister (til 13.08.1863)
A.L. Casse, Justitsminister
F. Wolfhagen, Minister for Slesvig
Carl Lundbye, Krigsminister (fra 13.08.1963)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik