Regeringen Monrad

Regeringen Monrad

Hvornår:
31.12.1863 – 11.07.1864

Hvem:
D.G. Monrad, Konsejlspræsident, Finansminister, Minister for Holsten og Lauenborg, Udenrigsminister (til 08.01.1864)
A.L. Casse, Justitsminister
Wilhelm Johannsen, Minister for Slesvig (fra 24.01.1864)
Carl v. Nutzhorn, Indenrigsminister (til 10.05.1864)
George Quaade, Udenrigsminister (fra 08.01.1864)
Carl Simony, Minister for Slesvig (til 24.01.1864)
C.E. Reich, Krigsminister (fra 18.05.1864)
C.T. Engelstoft, Kultusminister
Carl Lundbye, Krigsminister (til 18.05.1864)
H.R. Carlsen, Indenrigsminister (fra 10.05.1864)
O.H. Lütken, Marineminister

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik