Regeringen Fonnesbech

Regeringen Fonnesbech

Hvornår:
14.07.1874 – 11.06.1875

Hvem:
C.A. Fonnesbech, Konsejlspræsident, Finansminister
J.J.A. Worsaae, Kultusminister
Frederik Tobiesen, Indenrigsminister
Niels F. Ravn, Marineminister, Krigsminister (til 26.08.1874)
Otto Rosenørn-Lehn, Udenrigsminister
C.S. Klein, Justitsminister, Minister for Island (fra 01.08.1874)
P.F. Steinmann, Krigsminister (fra 26.08.1874)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik