Regeringen Estrup

Regeringen Estrup

Hvornår:
11.06.1875 – 07.08.1894

Hvem:
J.B.S. Estrup, Konsejlspræsident, Finansminister
Hilmar Finsen, Indenrigsminister (29.08.1884 – 07.08.1885)
H.P. Ingerslev, Indenrigsminister (07.08.1885 – 15.01.1894), Minister for offentlige arbejder (fra 15.01.1894)
H. Hørring, Indenrigsminister (fra 15.01.1894)
J. Nellemann, Justitsminister, Minister for Island
N.F. Ravn, Marineminister, Krigsminister (01.04.1881 – 12.09.1884)
Erik Skell, Indenrigsminister (til 29.08.1884)
Otto Rosenørn-Lehn, Udenrigsminister (01.10.1875 – 21.05.1992)
Fr. Dreyer, Krigsminister, Marineminister (begge 28.07.1877 – 04.01.1879)
W. Kaufmann, Krigsminister (04.01.1879 – 01.04.1881)
Jesper Bahnson, Krigsminister (fra 12.09.1884)
Tage Reedtz-Thott, Udenrigsminister (fra 21.05.1892)
C. Goos, Kultusminister (fra10.07.1891)
J.C.H. Fisher, Kultusminister (til 24.08.1880)
Fr. Moltke, Udenrigsminister (til 01.10.1875)
W. Haffner, Krigsminister, Marineminister (begge til 28.07.1877)
Jacob Scavenius, Kultusminister (24.08.1880 – 06.07.1891)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik