Regeringen Poul Nyrup Rasmussen IV

Regeringen Poul Nyrup Rasmussen IV
Regeringen Poul Nyrup Rasmussen IV

Regering:
Socialdemokratiet (A) og Det Radikale Venstre (B)

Hvornår:
23.3.1998- 27.11.2001

Ændringer:
01.07.1999, 10.07.1999, 27.09.1999, 23.02.2000 og 21.12.2000.

Hvem:
Poul Nyrup Rasmussen (A), Statsminister
Marianne Jelved (B), Økonomiminister og minister for nordisk samarbejde
Mogens Lykketoft (A), Udenrigsminister (fra 21.12.2000)
Mogens Lykketoft (A), Finansminister (til 21.12.2000)
Niels Helveg Petersen (B), Udenrigsminister (til 21.12.2000)
Pia Gjellerup (A), Finansminister (fra 21.12.2000)
Svend Auken (A), Miljø- og energiminister
Poul Nielson (A), Minister for udviklingsbistand (til 10.07.1999)
Birte Weiss (A), Forskningsminister (fra 10.07.1999. Titlen ændret 21.12.2000 til IT- og forskningsminister)
Margrethe Vestager (B), Undervisningsminister og kirkeminister (fra 21.12.2000 undervisningsminister)
Thorkild Simonsen (A), Indenrigsminister (til 23.02.2000)
Jytte Andersen (A), By- og boligminister (fra 01.07.1999 tillige minister for ligestilling - titlen ændret 27.09.1999 til by- og boligminister og minister for ligestilling. Udtrådt af regeringen 21.12.2000)
Hans Hækkerup (A), Forsvarsminister (til 21.12.2000)
Jan Trøjborg (A), Forsvarsminister (fra 21.12.2000)
Jan Trøjborg (A), Minister for udviklingsbistand (fra 10.07.1999 til 21.12.2000)
Jan Trøjborg (A), Forskningsminister (til 10.07.1999)
Karen Jespersen (A), Indenrigsminister (fra 23.02.2000)
Karen Jespersen (A), Socialminister (til 23.02.2000)
Ritt Bjerregaard (A), Fødevareminister (fra 23.02.2000)
Frank Jensen (A), Justitsminister
Henrik Dam Kristensen (A), Socialminister (fra 23.02.2000)
Henrik Dam Kristensen (A), Fødevareminister (til 23.02.2000)
Carsten Koch (A), Sundhedsminister (til 23.02.2000)
Ole Stavad (A), Erhvervsminister (fra 21.12.2000)
Ole Stavad (A), Skatteminister (til 21.12.2000)
Pia Gjellerup (A), Erhvervsminister (til 21.12.2000)
Sonja Mikkelsen (A), Sundhedsminister (fra 23.02.2000 til 21.12.2000)
Sonja Mikkelsen (A), Trafikminister (til 23.02.2000)
Elsebeth Gerner Nielsen (B), Kulturminister
Ove Hygum (A), Arbejdsminister
Jacob Buksti (A), Trafikminister (fra 23.02.2000)
Lotte Bundsgaard (A), By- og boligminister og minister for ligestilling (fra 21.12.2000)
Frode Sørensen (A), Skatteminister (fra 21.12.2000)
Johannes Lebech (B), Kirkeminister (fra 21.12.2000)
Arne Rolighed (A), Sundhedsminister (fra 21.12.2000)
Anita Bay Bundegaard (B), Minister for udviklingsbistand (fra 21.12.2000)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik