Regeringen Poul Nyrup Rasmussen I

Regeringen Poul Nyrup Rasmussen I
Regeringen Poul Nyrup Rasmussen I

Regering:
Socialdemokratiet (A), Centrum Demokraterne (D), Det Radikale Venstre (B) og Kristeligt Folkeparti (Q)

Hvornår:
25.01.1993 - 27.09.1994

Ændringer:
29.03.1993, 28.01.1994, 08.02.1994 og 11.02.1994.

Hvem:
Poul Nyrup Rasmussen (A), Statsminister
Mimi Jakobsen (D), Samordningsminister (fra 28.01.1994 tillige industriminister - titlen ændret 08.02.1994 til industri- og samordningsminister)
Marianne Jelved (B), Økonomiminister
Jann Sjursen (Q), Energiminister
Mogens Lykketoft (A), Finansminister
Niels Helveg Petersen (B), Udenrigsminister
Bjørn Westh (A), Landbrugs- og fiskeriminister
Svend Auken (A), Miljøminister
Arne Melchior (D), Minister for kommunikation og turisme (til 28.1.1994)
Helge Mortensen (A), Minister for kommunikation og turisme (fra 28.1.1994)
Ole Vig Jensen (B), Undervisningsminister
Flemming Kofod-Svendsen (Q), Boligminister og minister for nordisk samarbejde og Østersøspørgsmål
Helle Degn (A), Minister for udviklingsbistand
Birte Weiss (A), Indenrigsminister
Jytte Andersen (A), Arbejdsminister
Ole Stavad (A), Skatteminister
Hans Hækkerup (A), Forsvarsminister
Jytte Hilden (A), Kulturminister
Torben Lund (A), Sundhedsminister
Helge Mortensen (A), Trafikminister (til 28.01.1994)
Jan Trøjborg (A), Trafikminister (fra 28.01.1994)
Jan Trøjborg (A), Industriminister (til 28.01.1994)
Pia Gjellerup (A), Justitsminister (til 29.03.1993)
Erling Olsen (A), Justitsminister (fra 29.03.1993)
Karen Jespersen (A), Socialminister (til 28.01.1994)
Bente Juncker (D), Socialminister (fra 28.01.1994 til 11.02.1994)
Yvonne Herløv Andersen (D), Socialminister (fra 11.02.1994)
Svend Bergstein (D), Forsknings- og teknologiminister (til 28.01.1994, hvor ministeriet ændrede navn til Forskningsministeriet)
Arne Oluf Andersen (D), Kirkeminister (fra 28.01.1994 tillige forskningsminister)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik