Regeringen Poul Schlüter I

Regeringen Poul Schlüter I
Regeringen Poul Schlüter I

Regeringen Poul Schlüter I
Regeringen Poul Schlüter I

Regering:
Det Konservative Folkeparti (C), Venstre (V), Centrum Demokraterne (D) og Kristeligt Folkeparti (Q)

Hvornår:
10.09.1982 - 10.09.1987

Ændringer:
23.07.1984, 12.03.1986, 14.08.1986 og 01.09.1987.

Hvem:
Poul Schlüter (C), Statsminister
Henning Christophersen (V), Finansminister (til 23.07.1984)
Palle Simonsen (C), Finansminister (fra 23.07.1984)
Uffe Ellemann-Jensen (V), Udenrigsminister
Erik Ninn-Hansen (C), Justitsminister
Anders Andersen (V), Økonomiminister
Niels Anker Kofoed (V), Landbrugsminister (til 12.03.1986)
Britta Schall Holberg (V), Landbrugsminister (fra 12.03.1986)
Knud Enggaard (V), Energiminister (til 12.03.1986)
Svend Erik Hovmand (V), Energiminister (fra 12.03.1986)
Ib Stetter (C), Industriminister (til 12.03.1986)
Nils Wilhjelm (C), Industriminister (fra 12.03.1986)
Palle Simonsen (C), Socialminister (til 23.07.1984)
Elsebeth Kock-Petersen (V), Socialminister (fra 23.07.1984 til 12.03.1986)
Mimi Jakobsen (D), Socialminister (fra 12.03.1986)
Christian Christensen (Q), Miljøminister og minister for nordiske anliggender
Bertel Haarder (V), Undervisningsminister
Arne Melchior (D), Minister for offentlige arbejder (til 14.08.1986)
Frode Nør Christensen (D), Minister for offentlige arbejder (fra 14.08.1986)
Henning Grove (C), Fiskeriminister (til 12.03.1986)
Lars P. Gammelgaard (C), Fiskeriminister (fra 12.03.1986)
Niels Bollmann (D), Boligminister (til 12.03.1986)
Thor Pedersen (V), Boligminister (fra 12.03.1986)
Grethe Fenger Møller (C), Arbejdsminister (til 12.03.1986)
Henning Dyremose (C), Arbejdsminister (fra 12.03.1986)
Mimi Jakobsen (D), Minister for kulturelle anliggender (til 12.03.1986)
Hans Peter Clausen (C), Minister for kulturelle anliggender (fra 12.03.1986)
Elsebeth Kock-Petersen (V), Kirkeminister (til 23.07.1984)
Mette Madsen (V), Kirkeminister (fra 23.07.1984)
Britta Schall Holberg (V), Indenrigsminister (til 12.03.1986)
Knud Enggaard (V), Indenrigsminister (fra 12.03.1986)
Isi Foighel (C), Minister for skatter og afgifter
Tom Høyem (D), Minister for Grønland (til 01.09.1987)
Mimi Jakobsen (D), Minister for Grønland (fra 01.09.1987)
Hans Engell (C), Forsvarsminister

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik