Regeringen Poul Schlüter III

Regeringen Poul Schlüter III
Regeringen Poul Schlüter III

Regering:
Det Konservative Folkeparti (C), Venstre (V) og Det Radikale Venstre (B)

Hvornår:
03.06.1988 - 18.12.1990

Ændringer:
10.01.1989, 05.10.1989, 30.10.1989, 02.12.1989 og 07.12.1989.

Hvem:
Poul Schlüter (C), Statsminister
Uffe Ellemann-Jensen (V), Udenrigsminister
Palle Simonsen (C), Finansminister (til 30.10.1989)
Henning Dyremose (C), Finansminister (fra 30.10.1989)
Niels Helveg Petersen (B), Økonomiminister
Erik Ninn-Hansen (C), Justitsminister (til 10.01.1989)
Hans Peter Clausen (C), Justitsminister (fra 10.01.1989 til 05.10.1989)
Hans Engell (C), Justitsminister (fra 05.10.1989)
Anders Fogh Rasmussen (V), Skatteminister
Knud Enggaard (V), Forsvarsminister
Bertel Haarder (V), Undervisnings- og forskningsminister
Elsebeth Kock-Petersen (V), Sundhedsminister (til 07.12.1989)
Ester Larsen (V), Sundhedsminister (fra 07.12.1989)
Lars P. Gammelgaard (C), Fiskeriminister (til 05.10.1989)
Kent Kirk (C), Fiskeriminister (fra 05.10.1989)
Henning Dyremose (C), Arbejdsminister (til 30.10.1989)
Knud Erik Kirkegaard (C), Arbejdsminister (fra 30.10.1989)
Thor Pedersen (V), Indenrigsminister og minister for nordisk samarbejde
Hans Peter Clausen (C), Trafik- og kommunikationsminister
Knud Østergaard (C), Trafikminister (fra 10.01.1989)
Nils Wilhjelm (C), Industriminister (til 02.12.1989)
Anne Birgitte Lundholt (C), Industriminister (fra 02.12.1989)
Agnete Laustsen (C), Boligminister
Laurits Tørnæs (V), Landbrugsminister
Jens Bilgrav-Nielsen (B), Energiminister
Ole Vig Jensen (B), Kulturminister
Lone Dybkjær (B), Miljøminister
Aase Olesen (B), Socialminister
Torben Rechendorff (C), Kirkeminister (til 10.01.1989, derefter kirkeminister og kommunikationsminister)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik