Regeringen Anker Jørgensen IV

Regeringen Anker Jørgensen IV

Regering:
Socialdemokratiet (A)

Hvornår:
26.10.1979 - 30.12.1981

Ændringer:
28.02.1980, 20.01.1981 og 15.10.1981.

Hvem:
Anker Jørgensen (A), Statsminister
Kjeld Olesen (A), Udenrigsminister
Svend Jakobsen (A), Finansminister
Ivar Nørgaard (A), Økonomiminister
Ivar Nørgaard (A), Miljøminister (til 28.02.1980)
Erik Holst (A), Miljøminister (fra 28.02.1980)
Niels Matthiasen (A), Minister for kulturelle anliggender (til sin død 16.02.1980)
Lise Østergaard (A), Minister for kulturelle anliggender (fra 28.02.1980)
Erling Jensen (A), Industriminister
Jørgen Peder Hansen (A), Kirkeminister og minister for Grønland (til 20.01.1981)
Tove Lindbo Larsen (A), Kirkeminister og minister for Grønland (fra 20.01.1981)
Ritt Bjerregaard (A), Socialminister
Poul Dalsager (A), Landbrugsminister (til 20.01.1981)
Bjørn Westh (A), Landbrugsminister (fra 20.01.1981)
Poul Dalsager (A), Fiskeriminister (til 20.01.1981)
Karl Hjortnæs (A), Fiskeriminister (fra 20.01.1981)
Jens Risgaard Knudsen (A), Minister for offentlige arbejder (til 15.10.1981)
Knud Heinesen (A), Minister for offentlige arbejder (fra 15.10.1981)
Dorte Bennedsen (A), Undervisningsminister
Poul Søgaard (A), Forsvarsminister
Svend Auken (A), Arbejdsminister
Erling Olsen (A), Boligminister
Karl Hjortnæs (A), Minister for skatter og afgifter (til 20.01.1981)
Mogens Lykketoft (A), Minister for skatter og afgifter (fra 20.01.1981)
Poul Nielson (A), Energiminister
Henning Rasmussen (A), Indenrigsminister
Henning Rasmussen (A), Justitsminister (til 20.01.1981) Ole Espersen (A), Justitsminister (fra 20.01.1981)
Lise Østergaard (A), Minister uden portefølje med særligt henblik på udenrigspolitiske spørgsmål (til 28.02.1980)
Lise Østergaard (A), Minister for nordiske anliggender (fra 28.02.1980)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik