Regeringen Jens Otto Krag II

Regeringen Jens Otto Krag II

Regering:
Socialdemokratiet (A)

Hvornår:
26.09.1964 - 02.02.1968

Ændringer:
08.10.1964, 24.08.1965, 21.09.1966, 28.11.1966 og 01.10.1967.

Hvem:
Jens Otto Krag (A), Statsminister
Per Hækkerup (A), Udenrigsminister (til 28.11.1966)
Jens Otto Krag (A), Udenrigsminister (fra 28.11.1966 til 01.10.1967)
Hans Tabor (A), Udenrigsminister (fra 01.10.1967)
Poul Hansen (A), Finansminister (til 24.08.1965)
Henry Grünbaum (A), Finansminister (fra 24.08.1965)
Poul Hansen (A), Økonomiminister (til 08.10.1964)
Henry Grünbaum (A), Økonomiminister (fra 08.10.1964 til 24.08.1965)
Ivar Nørgaard (A), Økonomiminister (fra 24.08.1965, fra 01.10.1967 tillige minister for europæiske markedsanliggender)
Hans Hækkerup (A), Indenrigsminister
Kai Lindberg (A), Minister for offentlige arbejder (til 28.11.1966)
Svend Horn (A), Minister for offentlige arbejder (fra 28.11.1966)
Lars P. Jensen (A), Handelsminister (til 21.09.1966)
Tyge Dahlgaard (A), Handelsminister, minister for nordiske anliggender samt europæiske anliggender (fra 21.09.1966 til 01.10.1967)
Ove Hansen (A), Handelsminister og minister for nordiske anliggender (fra 01.10.1967)
H. Larsen-Bjerre (A), Fiskeriminister (til 08.10.1964)
Jens Risgaard Knudsen (A), Fiskeriminister (fra 08.10.1964)
Kaj Bundvad (A), Socialminister
Carl P. Jensen (A), Minister for Grønland
Erling Dinesen (A), Arbejdsminister
Kaj Andresen (A), Boligminister
Victor Gram (A), Forsvarsminister
K. Axel Nielsen (A), Justitsminister
Chr. Thomsen (A), Landbrugsminister
K.B Andersen (A), Undervisningsminister
Bodil Koch (A), Kirkeminister (til 28.11.1966)
Orla Møller (A), Kirkeminister (fra 28.11.1966)
Hans Sølvhøj (A), Minister for kulturelle anliggender (til 28.11.1966)
Bodil Koch (A), Minister for kulturelle anliggender (fra 28.11.1966)
Camma Larsen-Ledet (A), Minister for familiens anliggender (fra 28.11.1966) *
Hans Sølvhøj (A), Minister uden portefølje (med henblik på udenrigspolitiske spørgsmål, navnlig forholdet til FN og NATO) (fra 28.11.1966 til 30.09.1967)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik