Regeringen Anders Fogh Rasmussen I

Regeringen Anders Fogh Rasmussen I

Regering:
Venstre (V) og Konservative (C)

Hvornår:
27.11.2001 – 18.02.2005

Ændringer:
18.06.2002, 01.01.2003, 24.04.2004, 02.08.2004 og 16.02.2005

Hvem:
Anders Fogh Rasmussen (V), Statsminister
Bendt Bendtsen (C), Økonomi- og erhvervsminister (til 18.06.2002 tillige minister for nordisk samarbejde)
Per Stig Møller (C), Udenrigsminister
Thor Pedersen (V), Finansminister
Claus Hjort Frederiksen (V), Beskæftigelsesminister
Lene Espersen (C), Justitsminister
Brian Mikkelsen (C), Kulturminister
Bertel Haarder (V), Minister for flygtninge, indvandrere og integration, (fra 27.11.2001 – 31.12.2002 tillige Minister uden portefølje (Europaminister) og fra 2.08.2004 tillige minister for udviklingsbistand)
Svend Erik Hovmand (V), skatteminister (til 02.08.2004)
Flemming Hansen (C), Trafikminister (fra 18.06.2002 tillige minister for nordisk samarbejde)
Helge Sander (V), Minister for videnskab, teknologi og udvikling
Mariann Fischer Boel (V), Fødevareminister (til 02.08.2004)
Svend Aage Jensby (V), Forsvarsminister (til 24.04.2004)
Hans Christian Schmidt (V), Miljøminister (til 02.08.2004)
Hans Christian Schmidt (V), Fødevareminister (fra 02.08.2004)
Lars Løkke Rasmussen (V), Indenrigs- og sundhedsminister
Tove Fergo (V), Kirkeminister
Ulla Tørnæs (V), Undervisningsminister
Henriette Kjær (C), Socialminister og minister for ligestilling (til 02.08.2004) Henriette Kjær (C), Minister for familie- og forbrugeranliggender (fra 02.08.2004 til 16.02.05)
Søren Gade Jensen (V), Forsvarsminister (fra 24.04.2004)
Eva Kjer Hansen (V), Socialminister og minister for ligestilling (fra 02.08.2004) Connie Hedegaard, Miljøminister (fra 02.08.2004)
Kristian Jensen (V), Skatteminister (fra 02.08.2004)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik