Regeringen Anders Fogh Rasmussen II

Regeringen Anders Fogh Rasmussen II

Regering:
Venstre (V) og Konservative (C)

Hvornår:
18.02.2005 – 23.11.2007

Ændringer:
14.-15.12.2006 og 12.09.2007

Hvem:
Anders Fogh Rasmussen (V), Statsminister
Bendt Bendtsen (C), Økonomi- og erhvervsminister
Per Stig Møller (C), Udenrigsminister
Thor Pedersen (V), Finansminister
Claus Hjort Frederiksen (V), Beskæftigelsesminister
Lene Espersen (C), Justitsminister
Brian Mikkelsen (C), Kulturminister
Bertel Haarder (V), Undervisningsminister og kirkeminister
Karen Jespersen (V), Socialminister og minister for ligestilling (fra 12.09.2007)
Flemming Hansen (C), Transport- og energiminister (til 12.09.2007)
Helge Sander (V), Minister for videnskab, teknologi og udvikling
Hans Christian Schmidt (V), Fødevareminister (til 12.09.2007)
Lars Løkke Rasmussen (V), Indenrigs- og sundhedsminister
Ulla Tørnæs (V), Minister for udviklingsbistand
Søren Gade Jensen (V), Forsvarsminister
Eva Kjer Hansen (V), Socialminister og minister for ligestilling (til 12.09.2007)
Eva Kjer Hansen (V), Fødevareminister (fra 12.09.2007)
Connie Hedegaard (C), Miljøminister og minister for nordisk samarbejde
Kristian Jensen (V), Skatteminister
Rikke Hvilshøj (V), Minister for flygtninge, indvandrere og integration
Lars Barfoed (C), Minister for familie- og forbrugeranliggender (til den 14.12.2006)
Carina Christensen (C), Minister for familie- og forbrugeranliggender (fra den 15.12.2006)
Jakob Axel Nielsen (C), Transport- og energiminister (fra 12.09.2007)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik