Regeringen Hans Hedtoft I

Regeringen Hans Hedtoft I

Regering:
Socialdemokratiet (A)

Hvornår:
13.11.1947 - 30.10.1950

Ændringer:
23.11.1947 og 16.09.1950

Hvem:
Hans Hedtoft (A), Statsminister
Gustav Rasmussen (u.p.), Udenrigsminister
H. C. Hansen (A), Finansminister (til 16.09.1950)
Viggo Kampmann (A), Finansminister (fra 16.09.1950)
Rasmus Hansen (A), Forsvarsminister
Frede Nielsen (A), Kirkeminister (til 16.09.1950)
Bodil Koch (A), Kirkeminister (fra16.09.1950)
Hartvig Frisch (A), Undervisningsminister ( † 01.02.1950)
Julius Bomholt (A), Undervisningsminister (fra 22.02.1950)
N. Busch-Jensen (A), Justitsminister (til 25.02.1950)
Vilhelm Buhl (A), Justitsminister (ad interim til 04.03.1950)
K. K. Steincke (A), Justitsminister (fra 04.03.1950)
Alsing Andersen (A), Indenrigsminister (til 23.11.1947)
Jens Smørum (A), Indenrigsminister (fra 23.11.1947)
Carl Petersen (A), Minister for offentlige arbejder (til 16.09.1950)
Frede Nielsen (A), Minister for offentlige arbejder (fra16.09.1950)
Kristen Bording (A), Landbrugsminister (til 16.09.1950)
Carl Petersen (A), Landbrugsminister (fra 16.09.1950)
Chr. Christiansen (A), Fiskeriminister
Jens Otto Krag (A), Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister) (til 16.09.1950)
H. C. Hansen (A), Minister for handel, industri og søfart (Handelsminister) (fra 16.09.1950)
Johan Strøm (A), Socialminister
Marius Sørensen (A), Arbejdsminister (til 23.11.1949)
Johannes Kjærbøl (A), Boligminister (fra 23.11.1947 til 23.11.1949)
Vilhelm Buhl (A), Minister uden portefolje
Fanny Jensen (A), Minister uden portefolje (til 16.09.1950)

<< Forrige Næste >>

Accept af cookies

Denne side benytter cookies for at indsamle statistik og forbedre brugerens oplevelse.

Læs mere om cookies på nedenstående link:

Cookie politik